راهنماي چك‌چاپ

نسخه ساده

مقدمه: استفاده روزافزون از چك براي پرداخت وجوه ميان بازرگانان، شركت‌هاي دولتي و خصوصي، سازمان‌ها، و ادارات، و تقلب‌هاي صورت گرفته در اين مورد، شركت‌هاي مختلف توليدكننده نرم‌افزار را برآن داشته تا با توليد نرم‌افزارهاي هوشمند صدور چك، امكان سوء استفاده از چك‌ها را محدود كرده و امنيت استفاده از آن را تضمين كنند.

قبل از ارائه اينگونه برنامه‌ها، كاربراني كه نياز به چاپ روي چك داشتند، با برنامه‌هايي چون زرنگار يا Wordنياز خود را برطرف مي‌نمودند، از آنجا كه اين برنامه‌ها براي اينكار طراحي نشده بودند، مشكلات فراواني براي كاربر بوجود مي‌آوردند. پس از ارائه نسخه‌هاي اوليه سيناپك، به منظور كارايي بيشتر برنامه امكان چاپ كردن روي چك توسط برنامه چك‌چاپ در نسخه خانگي سيناپك، براي اولين بار در سال 1381 ارائه گرديد. در اين نسخه كه از امكانات ساده‌اي برخوردار بود تنها امكان چاپ با چاپگرهاي ليزري وجود داشت و اطلاعات چك‌هاي صادره در جايي ثبت نمي‌گرديد. با تكميل اين نرم‌افزار در نسخه حرفه‌اي امكانات بيشتري به آن اضافه گرديد تا رضايت بيشتر كاربران فراهم گردد. با توجه به نياز و درخواست كاربران، امكانات ديگري همانند صدور رسيد چك، جداسازي سه رقم سه رقم مبلغ به عدد چك، واردكردن تصوير به هنگام چاپ برروي چك و ... به  برنامه چك‌چاپ اضافه شده و اين نرم‌افزار به صورت مجزا و تحت عنوان چك‌چاپ به بازار نرم‌افزاري ايران ارائه گرديد.

روند تكامل اين برنامه به جايي رسيد كه در آن امكان نگهداري موجودي حساب بانك‌هاي تعريف شده و اطلاعات چك‌هاي دريافتي از مشتريان نيز بوجود آمد. بگونه‌اي كه بتوان هر گزارشي را به صورت سريع از سيستم بدست آورد. در اين راستا نسخه كامل‌تري از اين نرم‌افزار به بازار ارائه گرديد. روند رو به رشد اين نرم‌افزار آن را به چهار حالت ساده، پيشرفته (شبكه و غير شبكه ) ، اداري نسخه 4 و4.1 و 5 بسته به نوع نياز مشتريان تبديل نمود تا آنان به تهيه نوع مطلوب به كار خود سرعت بخشند. اين راهنما كه براي نسخه ساده نسخه 4.1 تهيه شده است شامل قابليت‌ها و امكانات نرم‌افزار و نحوه عملكرد آن مي باشد.

از كاربران محترم خواهشمنديم قبل از كار با اين برنامه با مطالعه دقيق اين راهنما از نحوه عملكرد قسمت‌هاي مختلف آن مطلع شوند و در صورت نياز جهت رفع اشكال با مركز آموزش شركت هماهنگي‌هاي لازم بعمل آيد.

امكانات و قابليت‌‌ها:

پارامترهايى را كه مي‌توان روى چك يا رسيد آن چاپ نمود:

 

فهرست موضوعي (با كليك بر روى هر موضوع به بخش مربوط به آن وارد شويد)

اجراي برنامه براي اولين بار

محيط برنامه

چگونه شروع كنيم

 تعريف شيوه

چاپ چك

            تنظيمات كادرها

            تغيير خصوصيات (ويژه)

             تنظيمات تصاوير

            تنظيمات چاپگر

  منوها

پرسش و پاسخ

اجراي برنامه براي اولين بار :

بازگشت به فهرست

پس از نصب برنامه سه آيكون همانند شكل (1) بر روي ميزكار (desktop) شما ظاهر مي‌گردد كه ابتدا به وسيله نشانه "ثبت چك‌چاپ"، شما بايد نرم افزار خود را با شماره قفل نرم‌افزاري مربوطه ثبت نماييد، كه توضيحات مربوط به آن در راهنماي نصب برنامه به صورت كامل توضيح داده شده است. نشانه دوم مربوط به راهنماي برنامه مي‌باشد كه پيشنهاد مي‌شود قبل از كار با نرم افزار آن را به صورت كامل و دقيق مطالعه نماييد و اما نشانه سوم كه براي اجراي برنامه مي‌باشد، بر روي آيكون "چك‌چاپ ساده" كه پس از نصب برنامه در محيط كار ويندوز شما ايجاد گرديده است، دو بار كليك كرده تا اجرا شود و يا از مسير اجراي برنامه‌ها يعني Start\All Program\sinapardazeshsoft\Cheque simple، چك‌چاپ ساده را انتخاب كرده و اجرا نماييد.

(شكل1)

پس از اجراي برنامه شاهد پنجره لوگوي برنامه خواهيد بود كه در آن مي‌توانيد شماره ورژن برنامه را مشاهده نماييد.

(شكل 2)

با اجراي برنامه براي اولين بار شاهد پنجره (شكل 3) خواهيد بود. طبق راهنمايي‌هاي داخل پنجره كادر "نام خريدار" را با نامي دلخواه و در 11 حرف به صورت لاتين و كادر "شماره بسته" را با شماره‌اي كه همراه بسته و به عنوان كد نرم افزار و شامل 15 رقم مي باشد پر نماييد و در انتها بعد از وارد كردن اطلاعات درخواستي، دكمه "تاييد" را كليك نماييد. 

(شكل 3)

حال برنامه آماده استفاده توسط شما كاربر گرامي مي باشد.

پس از استفاده‌هاي مكرر از برنامه و چاپ تعدادي چك توسط برنامه چك چاپ ساده، شما كاربر گرامي شاهد پنجره شكل 4 خواهيد بود كه پس از تماس با قسمت پشتيباني و ارائه اطلاعات خواسته شده به شما كد پشتيباني ارائه مي‌شود و اين كد را بايد در قسمت مربوطه وارد نماييد و دكمه "تاييد" را انتخاب نماييد.

(شكل 4)

 

محيط برنامه:

 بازگشت به فهرست

براي اولين بار كه وارد برنامه مي‌شويد كادرها خالي بوده و برنامه آماده ورود اطلاعات مي‌باشد. (شكل 4)

(شكل 4)

همانطور كه در تصوير بالا مشاهده مي‌گردد، محيط برنامه چك چاپ ساده از چهار قسمت اصلي تشكيل شده است كه در شكل (4) اين قسمت‌ها با كادرهاي قرمز رنگ مشخص شده‌اند و به ترتيب از بالا به پايين عبارتند از:

1- منوي برنامه

2- قسمت كليدهاي فرمان

3- قسمت نمايش چك

4- قسمت ورود اطلاعات

منوي برنامه: استفاده از منو در اكثر برنامه‌هاي كاربردي متداول است. با استفاده از منوها كليه امكانات و فرمان‌ها كه در برنامه مي‌توان از آنها استفاده نمود نمايش داده شده است. قبل از هر كاري با مرور منو و زير منوها مي‌توان از امكانات، ويژگي‌ها و توانايي‌هاي برنامه مطلع گشت. همچنين براي استفاده سريع‌تر از فرمان‌هاي برنامه كليدهاي فوري (HotKey) در نظر گرفته شده است، كه عنوان كليدها در مقابل فرمان‌ها درج گرديده‌است.

قسمت كليدهاي فرمان: در اين قسمت همانطور كه در (شكل 4) مشخص شده است، كليدهاي اصلي برنامه ذكر شده كه با كليك بر روي هريك از آنها، پنجره مربوط به آن نيز گشوده مي‌شود و يا فرمان خاصي اجرا مي‌شود.

قسمت نمايش چك: در اين قسمت يك پيش نمايش از چك و حالت چاپ آن را مشاهده مي‌نماييد.

قسمت ورود اطلاعات : در اين قسمت اطلاعات خواسته شده مربوط به هر كادر را وارد مي‌نماييد و در پيش‌نمايش چاپ چك مي‌توانيد اطلاعات وارد شده را مشاهده نماييد. اين قسمت شامل چند كادر متني و چند كادر تاييد(checkbox) براي ورود اطلاعات و انتخاب وضعيت‌ها مي‌باشد. براي راحتي كار و دقت بيشتر در پركردن اطلاعات مي‌توانيد از هر قسمت براي رفتن به قسمت بعدي از كليد Enter استفاده نماييد. براي بازگشت به قسمت قبلي از كليد تركيبي Shift+Enter استفاده كنيد.

چگونه شروع كنيم:

بازگشت به فهرست

براي شروع كار با برنامه بايد مراحل زير را به دقت مطالعه كرده و قدم به قدم طي نماييد. اين مراحل به صورت كلي در اين بخش توضيح داده مي‌شود كه براي دانستن دقيق‌تر جزئيات عملكرد برنامه، بايد به راهنماي همان بخش با توجه به فهرست موضوعي ابتداي راهنما عمل نماييد.

1-براي اينكه با اين نرم افزار كار كنيد بايد ابتدا نوع شيوه دسته چك را وارد نماييد.

2- سپس براي وارد كردن اطلاعات يك ركورد جديد، بايد ابتدا گزينه "جديد" را از قسمت ورود اطلاعات انتخاب كنيد. كليد فوري اين گزينه Ctrl+N مي‌باشد. با انجام اين عمل سيستم به صورت خودكار كادرها را براي ورود اطلاعات، خالي مي‌كند.

3-بعد از وارد كردن اطلاعات در كادرهاي متني، با انتخاب گزينه "چاپ" از قسمت كليدهاي فرمان و يا فشردن كليد تركيبي Ctrl+P چك جديد را چاپ نماييد.

گام اول: انتخاب شيوه چاپ چك

با توجه به راهنمايي كه در ابتدا صورت گرفته بود ابتدا بايد شيوه چاپ دسته چك‌ها را تعريف نماييم براي اين كار مطابق شكل (5) در قسمت "نام شيوه" بر روي علامت فلش كوچك مشكي كه در شكل (5) نمايش داده شده است كليك نماييد تا ليست مربوطه باز شود در اين ليست شما انواع مختلف دسته چك هاي بانك‌ها را مشاهده مي‌نماييد و مي توانيد بانك دلخواه خود را از اين ليست انتخاب نماييد.

(شكل 5)

نكته :

1- براي اينكه مطمئن شويد شيوه انتخاب شده درست مي‌باشد، مي‌توانيد همانند شكل (6) تيك مربوط به گزينه "نمايش تصوير زمينه در پيش نمايش چاپ" را فعال نماييد تا تصوير مربوط به چك را در پيش نمايش چاپ ملاحظه كرده و با مطابقت آن با دسته چك خود از درست بودن شيوه انتخابي اطمينان حاصل نماييد.

(شكل 6)

گام دوم: صدور چك

بعد از طي مراحل فوق نوبت به صدور چك مي‌رسد كه اصلي‌ترين و مهمترين ويژگي اين نرم‌افزار مي‌باشد. براي اين منظور همانند شكل (7) در قسمت ورود اطلاعات بر روي دكمه "جديد" كليك نماييد تا كادرهاي مربوطه آماده دريافت اطلاعات شود.

(شكل 7)

حال اطلاعات خواسته شده را بر اساس نام كادر، در كادرهاي مربوطه وارد نماييد. همانطور كه در شكل (8) مشاهده مي‌نماييد اطلاعات تايپ شده در كادرها، بر روي چك نمايش داده مي‌شود.

(شكل 8)

نكته :

1- براي رفتن به كادر بعدي از كليد هاي Enter و يا Tab مي توانيد استفاده نماييد  و براي برگشتن به كادر قبلي از كليد Shift به همراه كليد هاي Enter و يا Tab استفاده نماييد.

2- تاريخ‌ نمايش داده شده در كادرها از سيستم اقتباس شده و لازم است كه قبل از كار با برنامه حتما آنها را در ويندوز خود تنظيم نماييد.

گام سوم: چاپ چك

بعد از ثبت چك، چك ثبت شده آماده چاپ مي‌باشد، براي اين منظور بر روي دكمه "چاپ" كليك نماييد تا پنجره "تنظيمات چاپ چك" مطابق شكل (9) براي شما باز شود، كه با انجام تنظيمات لازمه در اين پنجره كه در ادامه راهنما در بخش "چاپ چك" به صورت مفصل توضيح داده شده است و انتخاب دكمه "چاپ" چك خود را چاپ نماييد.

(شكل 9)

براي آشنايي با عملكرد هر قسمت لطفا راهنماي همان قسمت را كه در ادامه به تفكيك ذكر شده است به دقت مطالعه نماييد.

تعريف شيوه جديد :

بازگشت به فهرست

در برنامه چك چاپ انواع مختلف دسته چك‌هاي رايج تعريف شده است ولي اين موضوع كه از طرف بانك‌ها شيوه‌هاي جديد دسته چك ارائه شود اجتناب ناپذير مي‌باشد، از اين رو نرم‌افزار چك‌چاپ اين قابليت را دارد كه شيوه‌هاي جديد دسته چك‌ها را به آساني طراحي نمود و از آنها استفاده كرد، براي اين منظور بايد مراحل زير را گام به گام و به دقت مطالعه نماييد و به آن عمل نماييد.

گام اول: تهيه عكس چك

ابتدا بايد برگه چك را از دسته چك جدا نماييد و به وسيله دستگاه اسكنر از آن يك تصوير با فرمت bmp,gif و يا jpg تهيه نماييد توصيه مي‌شود فرمت عكس jpg باشد و Resoluation آن هم 96dpi تنظيم شده باشد و نيز عكس خيلي دقيق و بدون هيچ لبه زائدي در اطرافش تهيه شود زيرا اگر عكس شما دقيق نباشد در مراحل بعدي براي چاپ چك با مشكل مواجه مي‌شويد يعني زماني كه عكس را با يك نرم‌افزار گرافيكي همانند شكل (10) باز كرديد هيچ قسمتي به لبه‌هاي چك، اضافه و يا كم نشده باشد.

(شكل 10)

گام دوم: تعريف شيوه

براي اين منظور در پنجره اصلي برنامه بر روي دكمه "شيوه جديد... " كليك نماييد تا پنجره تعريف شيوه همانند شكل (11) براي شما گشوده شود.

(شكل 11)

حال يك نام دلخواه براي شيوه خود مشخص نماييد تا شيوه شما در بين شيوه‌هاي موجود قابل تشخيص باشد. به عنوان مثال ما نام شيوه را "بانك سرمايه" تايپ كرديم. (شكل 12)

(شكل 12)

در انتها هم بر روي دكمه تاييد كليك نماييد تا شيوه شما تشكيل شود. بعد از آن بر روي دكمه "ذخيره شيوه" كليك نماييد تا تنظيمات انجام شده بر روي شيوه مورد نظر ذخيره شود و در پنجره پيغامي كه همانند شكل (13) ظاهر مي‌شود دكمه "بله" را انتخاب نماييد.

(شكل 13)

گام سوم: تنظيم عكس

حال نوبت به اين رسيده است كه شيوه خود را با توجه به چك تنظيم نماييد. از اين رو ابتدا بايد عكس چك را در پشت صفحه طراحي فراخواني نماييد براي اين منظور ابتدا بر روي دكمه "طراحي" كليك نماييد.

(شكل 14)

در اين حالت در مد طراحي قرار داريد و همانند شكل (15) به برگه "تصوير" برويد و در اين برگه بر روي دكمه "انتخاب" كليك نماييد تا پنجره شكل (16) براي شما باز شود.

(شكل 15)

در اين پنجره بايد به مسير ذخيره سازي تصوير كه در مرحله اول اسكن نموده بوديد برويد و آن را انتخاب كرده و دكمه "open" را كليك نماييد.

(شكل 16)

حال همانند شكل (17) عكس موردنظر را در قسمت پيش نمايش چاپ مشاهده مي‌نماييد، براي اينكه عكس و كاغذ را هماهنگ نماييد بايد ابتدا طول و عرض كاغذ چك را با خط‌كش اندازه گيري نماييد و بر حسب ميلي‌متر در كادرهاي "طول" و "عرض" ابعاد چك وارد نماييد و سپس براي اينكه عكس با چك هماهنگ شود گزينه "متناسب با چك" را انتخاب نماييد.

(شكل 17)

گام چهارم: تنظيم كادرها

پس از انجام تنظيمات مرحله سوم تصوير چك همانند شكل (18) با اندازه واقعي چك تنظيم مي‌شود و نوبت به تنظيم كادرهاي قابل چاپ بر روي چك مي‌رسد. اين كادرها در شكل (18) با فلش‌هاي قرمز رنگ نمايش داده شده است كه بايد در جاي مربوط به خود بر روي چك قرار بگيرند.

(شكل 18)

براي جابجايي عبارت‌ها ابتدا با ماوس روي آن‌‌ها كليك كنيد تا انتخاب شوند. سه روش براي جابجايي وجود دارد كه بنا بر راحتي از هر كدام از آن‌‌ها مي‌توانيد استفاده نماييد.

1-‌حركت توسط كليد سمت راست ماوس، در اين حالت با كليد سمت راست ماوس روي عبارت مورد نظر كليك نماييد و سپس آن را به دلخواه حركت دهيد.

2 - دكمه Ctrlرا پايين نگهداريد و با كليد سمت چپ ماوس كادر مورد نظر را جابجا نماييد.

3 - با استفاده از كليد‌هاي بالا ، پايين، چپ و راست كيبورد به مقدار لازم عبارت مورد نظر را جابجا نماييد . در صورتي كه بخواهيد جابجايي توسط كليدهاي فوق بسيار كم باشد، دكمه Ctrl را پايين نگه‌داريد و سپس با كليدهاي فوق كادرها را حركت دهيد.

پس از جابجايي كادرها چك شما همانند شكل (19) تنظيم مي‌شود كه در ادامه مي‌توانيد تنظيمات ديگري مثل نوع قلم، رنگ قلم و ... را براي چاپ چك خود انجام دهيد كه در قسمت تنظيمات به صورت مفصل توضيح داده خواهد شد.

(شكل 19)

در انتها هم شيوه مورد نظر را با كليك بر روي دكمه "ذخيره شيوه" ذخيره نماييد.

چاپ چك:

 بازگشت به فهرست

با انتخاب گزينه "چاپ " در پنجره اصلي برنامه پنجره‌ (شكل  20) نمايان مي‌شود:

(شكل 20)

همانطور كه مشاهده مي‌كنيد اين پنجره از سه قسمت تشكيل شده است:

1- قسمت تنظيمات چاپگر

2- قسمت گزينه‌هاي قابل انتخاب

3- قسمت دكمه‌هاي فرمان

در قسمت "تنظيمات چاپگر" بايد كاغذ چك را با خصوصيات چاپگر خود تنظيم نماييد، براي اين منظور، با توجه به نوع محل قرار گيري چك در چاپگر سه حالت وسط، راست و چپ در نظر گرفته شده است. در بيشتر چاپگرهاي ليزري جديد ، محل قرارگيري كاغذ از وسط سيني كاغذ تنظيم مي‌گردد. در صورتي كه در چاپگرهاي سوزني و جوهر افشان تنظيم كاغذ از طرف چپ مي‌باشد. بسته به نوع چاپگر محل قرارگيري كاغذ را تعيين نماييد.

نحوه چاپ روي چك شامل دو گزينه "از ابتدا چك" و "از انتهاي چك" مي‌باشد كه بنا بر اين كه كاغذ چك از كدام سمت كاغذ وارد چاپگر مي‌شود بايد اين گزينه‌ها را انتخاب نماييد.

اگر چند نوع چاپگر در كامپيوتر شما تعريف شده باشد، در قسمت نام چاپگر مي‌توانيد چاپگر مورد نظر خود را انتخاب نماييد.

در قسمت جهت چك دو حالت عمودي و افقي در نظر گرفته شده است كه بنا بر اين انتخاب بايد كاغذ را هم در همان جهت وارد چاپگر نماييد.

اگر گزينه "چاپ معادل" را انتخاب نماييد مبلغ به حروف بر روي چك به همراه معادل به تومان آن چاپ مي‌شود و اگر عبارت "چاپ عبارت حواله كرد" را تيك زده باشيد بر روي چك عبارت حواله كرد با كاراكترهاي ستاره پوشانده مي‌شود.

در انتها با تغيير تنظيمات پيش‌فرض چاپ كه در قسمت "تنظيمات چاپگر" به آموزش آن مي‌پردازيم و كليك بر روي دكمه "چاپ" مي‌توانيد چك خود را چاپ بگيريد.

طراحي:

 بازگشت به فهرست

براي طراحي چك بايد به موارد زير دقت نماييد.

ــ روش حركت و جابجايي عبارت‌ها : براي جابجايي عبارت‌ها ابتدا با ماوس روي آن‌‌ها كليك كنيد تا انتخاب شوند. سه روش براي جابجايي وجود دارد كه بنا بر راحتي از هر كدام از آن‌‌ها مي‌توانيد استفاده نماييد:

1 - حركت توسط كليد سمت راست ماوس، در اين حالت با كليد سمت راست ماوس روي عبارت مورد نظر كليك نماييد و سپس آن را به دلخواه حركت دهيد.

2 - دكمه Ctrl را پايين نگهداريد و با كليد سمت چپ ماوس كادر مورد نظر را جابجا نماييد.

3 - با استفاده از كليد‌هاي بالا ، پايين، چپ و راست كيبورد به مقدار لازم عبارت مورد نظر را جابجا نماييد . در صورتي كه بخواهيد جابجايي توسط كليدهاي فوق بسيار كم باشد، دكمه Ctrl را پايين نگه‌داريد و سپس با كليدهاي فوق كادرها را حركت دهيد.

ــ روش تغيير اندازه عبارت‌ها توسط صفحه كليد : براي كوچك كردن اندازه قلم‌ها ابتدا عبارت مورد نظر را انتخاب نماييد و سپس با استفاده از كليد "+" آن را بزرگ كرده و با استفاده از كليد "-" آن را كوچك نماييد.

با كليك بر روي دكمه "طراحي" همانند شكل (21) بخش پاييني صفحه تغيير شكل مي‌دهد و به مد طراحي مي‌رويد.

(شكل 21)

در قسمت تنظيمات طراحي كليه تنظيمات مربوط به كادرها و پارامترهاي چاپ در نظر گرفته شده است. اين قسمت از پنج بخش زير تشكيل شده است كه در ادامه مطلب به بررسي آن مي‌پردازيم:

1-باركد (در اين نسخه ارائه نمي‌شود.)        2- كادرها      3 - ويژه        4 - تصوير      5 - تنظيمات

 

تنظيمات كادرها :

بازگشت به فهرست

(شكل 22)

استفاده از گزينه‌هاي مختلف در اين بخش براي كاربراني كه با ويندوز آشنايي دارند كاملا آسان است اما لازم است تا در زير به تشريح عملكرد آن‌‌ها بپردازيم:

نام كادر : اين گزينه براي انتخاب كادرهايي كه متون آن‌‌ها بر روي چك، چاپ مي‌گردند در نظر گرفته شده است. با استفاده از اين بخش مي‌توان كادرهايي را كه بر روي چك ، چاپ مي‌شوند انتخاب نموده و تنظيمات مختلف را بر روي آن‌‌ها اعمال كرد.

قلم : با استفاده از اين كادر نوع قلم چاپي خود را مي‌توانيد انتخاب نماييد. براي مشاهده پنجره انتخاب قلم نيز مي‌توانيد دكمه "..." را بزنيد تا به پنجره آن وارد شويد. در اين پنجره امكان انتخاب نوع قلم، اندازه، رنگ و سياق آن وجود دارد.

اندازه قلم : در اين كادر نيز مي‌توان اندازه قلم را تغيير داد. روش ديگر براي تغيير اندازه قلم ، انتخاب كادر مورد نظر در محيط كار و زدن دكمه "+" براي بزرگتر كردن و "-" براي كوچك‌تر كردن اندازه قلم آن كادر است. براي تغيير رنگ يك قلم روي كادر رنگي كليك نماييد تا جعبه رنگ نمايش داده شود ، از اين جعبه رنگ، رنگ مورد نظرتان را براي كادر انتخاب شده ، انتخاب نماييد.

جهت تايپ: به وسيله اين گزينه مي‌توانيد جهت تايپ نوشته خود را مشخص نماييد كه از راست به چپ و يا از چپ به راست باشد.

چيدن : نوع چينش متون هر كادر را در اين قسمت تعيين مي‌نماييم. معمولا براي متون فارسي روي چك نوع راست‌چين و براي متون لاتين و اعداد نوع چپ‌چين انتخاب مي‌گردد.

طول و عرض : طول و عرض كادر در اين قسمت مشخص مي شود.

فاصله از راست : در اين قسمت امكان درج فاصله كادر مورد نظر از لبه سمت راست كاغذ وجود دارد.

فاصله از بالا : در اين قسمت نيز فاصله از بالا كاغذ را مي‌توان تعيين نمود.

متن : با انتخاب هر كادر متن داخل آن در اين قسمت نمايش داده مي‌شود.

اندازه خودكار : چنانچه اين گزينه فعال باشد، بنا به بزرگي نوشته‌ها ، طول و عرض آن‌‌ها تعيين مي‌شود و در كادر طول و عرض آن‌‌ها نمي‌توان مقداري را وارد كرد. براي اينكه بتوان طول و عرض را تعيين نمود بايد تيك "اندازه خودكار" را برداريد.

چاپ شود : اين گزينه اگر تيك داشته باشد، متن كادر مورد نظر بر روي چك، چاپ مي‌گردد. در صورتي كه بخواهيد متن مورد نظر شما چاپ نشود تيك اين گزينه را برداريد.

تغيير خصوصيات (ويژه) :

 بازگشت به فهرست

در اين بخش بعضي از خصوصيات و ويژگي‌ها را مي‌توان تغيير داد. دقت داشته باشيد تمامي گزينه‌هايي كه داراي تيك هستند بر روي چك چاپ مي‌شوند.

(شكل 23)

تنظيمات تصاوير :

 بازگشت به فهرست

در بخش چهارم همانطور كه در شكل (24) ملاحظه مي‌كنيد كليه پارامترهاي مربوط به تصاوير و تنظيم آن ‌ها درج گرديده است. در چك‌چاپ امكان درج يك تصوير براي زمينه و 3 تصوير براي چاپ بر روي چك در نظر گرفته شده است. در صورت نياز مي‌توانيد از آن ‌ها استفاده نماييد. در قسمت ابعاد چك مي‌توانيد ابعاد چك مورد نظر خود را وارد نماييد و در قسمت ابعاد تصوير ابعاد تصوير اسكن شده را كه در فايل ذخيره شده است مي‌توانيد مشاهده نماييد و براي تغيير اين اندازه ‌ها بايد از گزينه اندازه دلخواه استفاده كنيد. اندازه واقعي، اندازه واقعي عكس اسكن شده را نمايش مي‌دهد و گزينه متناسب با چك باعث مي‌شود عكس مورد نظر با اندازه چك متناسب شود. با استفاده از خاصيت درصد تيرگي مي توان درجه روشنايي و تيرگي تصوير را تغيير دهيم و هرچه اين عدد را كوچكتر انتخاب نماييم تصوير محوتر مي‌شود.

(شكل 24)

تنظيمات چاپگر

 بازگشت به فهرست

در بخش پنجم كه بخش تنظيمات چاپگر مي‌باشد (شكل 25 ) با توجه به نوع چاپگر تمامي حالت‌هايي كه چك در چاپگر قرار مي‌گيرد در نظر گرفته شده است. در بيشتر چاپگرهاي ليزري جديد ، محل قرارگيري كاغذ از وسط سيني كاغذ تنظيم مي‌گردد. در صورتي كه در چاپگرهاي سوزني و جوهر افشان تنظيم كاغذ از طرف چپ مي‌باشد. بسته به نوع چاپگر محل قرارگيري چك را تعيين نماييد. (بوسيله گزينه "تنظيم چاپگر" مي‌توانيد تنظيمات نحوه قرارگيري چك در چاپگر را بدست آوريد.)

اگر تيك مربوط به نمايش خط‌كش را فعال كنيد در سمت بالا و چپ صفحه چك دو خط كش ملاحظه مي‌فرماييد و خود صفحه چك هم به صورت شطرنجي تقسيم‌بندي مي‌شود كه به شما كمك مي‌نمايد تا تنظيمات دقيقتري براي چيدن عناصر روي چك داشته باشيد.

اگر چند نوع چاپگر در كامپيوتر شما تعريف شده باشد، در قسمت نام چاپگر مي‌توانيد چاپگر مورد نظر خود را انتخاب نماييد. براي تنظيمات بيشتر چاپ، دكمه "بيشتر..." را بزنيد تا به ليست چاپگرها وارد شويد.

(شكل 25)

حاشيه در چاپ : در صورتي كه بخواهيم كليه مطالب و كادرها را به طور يكسان جابجا نماييم از اين قسمت استفاده مي‌نماييم و در كادرهاي "بالا" و "راست" عدد مورد نظر را براي جابجاي يكنواخت  كل كادرها و اطلاعات وارد مي كنيم.

با توجه به راهنمايي‌هاي بالا و نوع چاپگر امكان چاپ وجود دارد.

نكته: لازم است قبل از هر كار تعدادي كاغذ به اندازه چك‌هاي خود ببريد و قبل از آنكه روي چك ، چاپ نماييد، روي برگه‌ها آزمايش نماييد و پس از حصول اطمينان از اينكه مطالب در سر جاي خود چاپ مي‌شوند ، روي چك اصلي چاپ نماييد.

منوهاي برنامه

 بازگشت به فهرست

استفاده از منو در اكثر برنامه‌هاي كاربردي متداول است. با استفاده از منوها كليه امكانات و فرمان‌ها كه در برنامه مي‌توان از آنها استفاده نمود نمايش داده شده است. قبل از هر كاري با مرور منو و زير منوها مي‌توان از امكانات، ويژگي‌ها و توانايي‌هاي برنامه مطلع گشت. برنامه چك‌چاپ نسخه ساده داراي چهار منو اصلي مي‌باشد كه در اين بخش از راهنما به توضيح آن مي‌پردازيم.

منوي پرونده: همانگونه كه در شكل (26) مشاهده مي‌نماييد اين منو شامل 4 زير منو مي‌باشد.

(شكل 26)

با كليك بر روي زير منوي "مسير نصب برنامه" به صورت اتوماتيك به پوشه نصب برنامه هدايت مي‌شويد كه در شكل (27) اين پنجره نمايش داده شده است.

(شكل 27)

با انتخاب گزينه "مسير تصاوير چك‌ها" از منو پرونده به پوشه "Cheque Image" در مسير نصب برنامه هدايت مي‌شويد كه براي ذخيره عكس چك‌هايي كه در برنامه تعريف نشده است و خودتان آنها را اسكن مي‌نماييد مورد نياز مي‌باشد.

(شكل 28)

شركت نرم افزاري سينا پردازش با توجه به نيازهاي جديد و معقول كاربران عزيز اقدام به توليد ورژن‌هاي جديد نسخه‌هاي نرم‌افزارهاي خود مي‌كند كه از اين رو مشتريان عزيز از داخل سايت شركت به آدرس www.sinapardazeshsoft.com مي‌توانند فايل مربوطه را دانلود نماييد و در مسير نصب برنامه قرار داده و از امكانات جديد استفاده كنند. براي راحتي كاربران گرامي در منو "پرونده" گزينه‌اي با عنوان "دريافت پرونده به روز شده از سايت" وجود دارد كه كاربر را به صورت مستقيم به محل دانلود فايل برنامه هدايت مي‌كند كه در وقت و انرژي كاربر صرفه‌جويي مي‌نماييد. پس از انتخاب گزينه فوق به پنجره شكل (29) هدايت مي‌شويد.

(شكل 29)

در پنجره شكل (29) پس از انتخاب دكمه "Save" و مشخص كردن مسير ذخيره فايل مورد نظر فايل ZIP شده براي شما دانلود مي‌شود كه با كليك راست كردن بر روي فايل و انتخاب گزينه Extract فايل مورد نظر از حالت فشرده خارج شود. (شكل 30)

(شكل 30)

بعد از مرحله فوق فايلي همانند شكل (31) براي شما ظاهر مي‌شود كه آن را بايد در مسير نصب برنامه (با كليك بر روي منوي پرونده و سپس زير منوي "مسير نصب برنامه" به صورت اتوماتيك به پوشه نصب برنامه هدايت مي‌شويد.) قرار خواهيد داد و از فايل مربوطه يك shortcut بر روي ميزكار خود بسازيد و از اين پس از ورژن جديد استفاده نماييد.

(شكل 31)

در منو فرامين همانگونه كه در شكل (32) مشاهده مي‌نماييد فرامين كليدهاي فرمان قرار دارد كه در اين منو كليدهاي ميانبر مربوط به اين فرامين را هم مشاهده مي‌نماييد و توضيح كامل آنها در بخش ايجاد شيوه جديد به صورت كامل توضيح داده شده‌ است.

(شكل 32)

در اين منو برگه‌هاي مختلف حالت طراحي گنجانده شده است كه به وسيله اين زير منوها مي‌توانيد به صورت مستقيم به اين منوها دسترسي داشته باشيد.

(شكل 33)

در آخر هم در منوي "راهنما"، راهنماي استفاده از برنامه به همراه امكانات نسخه‌هاي ديگر برنامه را مشاهده مي‌نماييد.

(شكل 34)

 

 

پرسش و پاسخ

 بازگشت به فهرست

1- اعداد در داخل برنامه به صورت لاتين است. چطور مي توان آنها را به فارسي تبديل كرد؟

با استفاده از سي‌دي برنامه، قسمت نصب قلم‌ها و صفحه كليد را مجدد نصب نماييد تا فونت هاي مربوطه نصب شوند.


كاربر گرامي: با تشكر از حسن انتخاب شما، ‌خواهشمنديم،"راهنماي استفاده از چك چاپ ساده نسخه 4.1" را به دقت مطالعه كنيد.

پس از مطالعه راهنما، در صورت بروز هرگونه مشكل، با بخش پشتيباني "نرم‌افزاري سينا‌پردازش‌‌" تماس حاصل فرماييد.

واحد پشتيباني:       (پنج خط ويژه)  8423572 -021

 موفق باشيد.